sobota, 22 sierpnia 2015

Fallulah, MØ & Oh Land, czyli duńska muzyka

Hej!

Mam wrażenie, że ostatnio na blogu są tylko posty Agi. Trzeba to zmienić! Każda z autorek powinna udzielać się regularnie. Wracam więc z kolejnym muzycznym postem. Dobrych artystów nigdy za wiele. I jeszcze takich mniej znanych, ale wciąż wartych odkrycia.

Zapraszam do czytania!

Na pierwszy ogień pójdzie Fallulah, a właściwie Maria Apetri - duńska piosenkarka i autorka tekstów. Urodziła się 6 lutego 1985 roku w Danii. Jak dotąd wydała dwa albumy - The Black Cat Neighborhood (2010) i Escapism (2013). Pierwsza płyta zyskała tytuł platynowej i pomogła artystce w zdobyciu prestiżowej nagrody muzycznej P3 Guld.


Fallulah była porównywana do Mariny & The Diamonds, Adele czy Florence & The Machine, ale jest raczej mniej kontrowersyjna niż Marina i weselsza od Florence. Swoją muzykę określa jako "pomieszanie indie rock'a z bałkańskimi bitami".Zachęcam do przesłuchania obu albumów, ale to właśnie The Black Cat Neighborhood podbił moje serce i częściej do niego wracam. 
***
Kolejną artystkę, którą wam przybliżę będzie czyli Karen Marie Ørsted. Dunka urodzona 13 sierpnia 1988 w Odense tworzy muzykę elektryczną z dodatkami indie popu czy soulu. Jej pseudonim, będący też akronimem imienia i nazwiska (Marie Ørsted =  ) w języku duńskim oznacza dziewicę, pokojówkę, dziewczynę jak i panienkę.


Debiutancki album artystki - No Mythologies to Follow - ukazał się 10 marca 2014 roku.

***
Ostatnią piosenkarką przedstawioną w tym poście będzie Nanna Øland Fabricius tworząca pod pseudonimem Oh Land. Na co dzień mieszkająca w Nowym Yorku artystka urodziła się 2 maja 1985 roku w Kopenhadze. Oprócz bycia piosenkarką i autorką tekstów jest też producentką. Jak dotąd wydała cztery albumy: Fauna (2008), Oh Land (2011), Wish Bone (2013) i Earth Sick (2014).Oh Land tworzy głównie muzykę pop i elektroniczną.

Po kliknięciu na tytuł albumu, przeniesie was na Spotify. Myślę, że będzie to wygodniejsze, niż szukanie pojedynczych piosenek w sieci.

W pisaniu tego posta pomogła mi głównie kochana Wikipedia (i polska, i angielska), portal last.fm, YouTube i ten blog. W przyszłości zamierzam bardziej szczegółowo przybliżyć wam te artystki, ale pod odkryciu ich narodowości, postanowiłam je niehonorowo wpakować do jednego postu. Chociaż teoretycznie każda specjalizuje się w innym typie muzyki. Ale pomińmy te szczegóły i cieszmy się muzyką. :)

Co do cieszenia się muzyką - wraz z dziewczynami zaktualizowałyśmy playlistę, która widnieje na górze bloga. Tam to jest dopiero pomieszanie gatunków... 

Nie przedłużając już więcej, żegnam was bardzo serdecznie! I zachęcam do podzielenia się swoją opinią na temat posta w komentarzach.

Do napisania!

PS. W najbliższym czasie planujemy dodać post z TAGiem, do którego nominowała nas Anga.

PPS. Czym byłby wpis na tym blogu bez mnóstwa post scriptum?

PPPS. No właśnie - niczym. Dlatego zapraszamy do lajkowania naszej stronki na Facebooku!

4 komentarze:

 1. Pierwsza artystka jest super ;)
  Jakoś się wcześniej nie zagłębiałam w muzyków z Danii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ech... i znowu będę musiała aktualizować playlistę ;-;

  czarny-kotyszek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Och.....kolejny post o mało znanej muzyce. Napiszcie coś o wszystkim o niczym bo to się robi nudne...;(

  OdpowiedzUsuń
 4. http://takazwyczajnaja.blogspot.com/2015/08/liebster-blog-award-3.html nominowana !

  OdpowiedzUsuń