piątek, 10 lipca 2015

Wyglądasz obrzydliwie

Dzisiejszy post to moje przemyślenia na temat pewnego filmiku, który jest odpowiedzią na fałszywy obraz piękna, który jest kreowany przez media.
Przed przeczytaniem wpisu zachęcam do obejrzenia go poniżej:


Główna bohaterka filmiku prowadzi swoje konto na YouTubie, gdzie umieszcza różne tutoriale dotyczące makijaży.
Gdy kilka miesięcy temu zaczęła wrzucać do sieci swoje zdjęcia bez makijażu, wybuchła wrzawa.
Okazało się, że pod makijażem widnieją różne pozostałości po trądziku: pryszcze, wypryski, krosty. Em (bo tak nazywa się ta vlogerka) zaczęła dostawać różne nieprzyjemne komentarze. Mogła przeczytać, że wygląda obrzydliwie, że nie da się na nią patrzeć, że jej twarz jest taka brzydka... Ale oprócz tego Em otrzymała listy od ludzi, którzy też cierpią z powodu trądziku. 
Mogłoby się wydawać, że trądzik to nie jest wielka sprawa. Porządny lek z apteki i wszystko będzie w porządku.
Niestety nie.
Trądzik bardzo trudno wyeliminować i potrzeba wiele aby tego dokonać. To co pomoże jednej osobie niekoniecznie będzie dobre dla drugiej. Są osoby, które z trądzikiem walczą od wielu lat a efektów dalej nie widać.
A media wcale nie pomagają. W telewizji widzi się piękne twarze kobiet i zapomina się, że to wszystko jest wyreżyserowane. Że piękno jest momentem uchwyconym na zdjęciu. Nie oznacza to, że nie ma pięknych ludzi, o nie. Oznacza to, że telewizja manipuluje naszym pojęciem na temat urody. Przedstawia nam nierealistyczne standardy i czujemy, że powinniśmy do nich dążyć.
Nie chodzi o to, że nie powinniśmy nosić makijażu. Powinniśmy robić to, z czym czujemy się dobrze. Jeśli nakładanie podkładu czy fluidu sprawia że czujemy się pewniej, to dlaczego by tego nie robić?
Trzeba pamiętać, że istnieją różne ideały piękna. Nie ma jednoznacznego opisu czym piękno jest, bo po prostu dla każdego jest to coś innego.
Jesteś piękna. Nieważne jak zniszczona się czujesz. Nieważne jak często złościsz się z powodu swojego wyglądu i nieważne jak trudno jest ci znaleźć przyjaciół. Jesteś piękna.
Na koniec chciałabym dodać, że Em jest bardzo odważną osobą. Ludzie potrafią być okrutni, a mimo tego podjęła się ona tak trudnego zadania.
A wy? Co sądzicie o całej tej akcji? Jakie jest wasze zdanie?

Jesteś piękna
Nie pozwól, aby ktoś wmówił ci, że jest inaczej
Nawet ty sobie

7 komentarzy:

 1. O jejku!!! Makijaż potrafi naprawdę zmienić człowieka. Bardzo podoba mi się to co napisałaś. ,,jesteś piękna. Nie pozwól, aby ktoś mówił ci inaczej. Nawet ty sobie"! <3
  Życzę powodzenia w dalszym blogowaniu. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Osobiście nauczyłam się żyć ze sobą i moimi niedoskonałościami. Po prostu "wali mnie" to co inni myślą na temat mojego wyglądu i nie mam żadnego problemu w tym, żeby iść do szkoły, gdy wstaje o 5:30 i wyglądam jak kupa. Ubieram wtedy najbardziej żulerskie rzeczy i idę przeszczęśliwa.
  Może to kwestia tego, że żyję takim mamtowdupizmem albo tego, że zaakceptowałam się już dawno temu, albo nawet co do samego faktu trądziku to moje doświadczenia nauczyły mnie tego, że choroby skóry to nie są proste zagadnienia i bardzo często na większość nie ma lekarstwa.
  Trzeba się z tym pogodzić i tyle, ludzie są okrutni, a słabsze charaktery rzeczywiście mogą mieć z tym problemy. Akcja może dać komuś coś do myślenia, ale według mnie jeśli ktoś naprawdę nie może się pogodzić ze swoim wyglądem to potrzebuje wsparcia przyjaciół, którzy mu uświadomią, że jest piękny taki jaki jest.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Jesteś piękna" - spotkałam się z tym na początku mojej drogi z "budowaniem swojej pewności siebie"/ Potem się przewijało ciągle i ciągle. I wiecie co? To jest prawda. Ludzie, jak ludzie - będą gadać, ale każdy jest piękny. Człowiek nie może być po prostu inny niż piękny.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow, wcześniej nie słyszałam o Em, ale teraz gdy o niej usłyszałam totprawdę mówiąc wzbudziła mój podziw. Świat jest pełen manipulacji na temat piękna , ale prawda jest taka, że każdy jest piękny jeżeli potrafi to piękno wydobyć z siebie. (takie długie mojemoje przemyślenia na temat piękna)
  Pozdrawiam izabelarejman.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Woow :)
  adrianolczyk.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Masz w zupełności rację. Każdy z nas jest piękny. A Em jest śliczną kobietą z makijażem jak i bez niego. Nikt nie jest idealny, ale ludzie chcą do tego dążyć. Tylko po co? Po co mają narzekać na swoją urodę, figurę czy cokolwiek innego i psuć sobie tym samopoczucie. Każdy z nas ma coś pięknego, ale najważniejsze jest zdrowie.
  http://ania-ania3.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny wpis, oraz oczywiście cały blog :) Bardzo przyjemnie się go czyta.
  http://aguuuszka.blogspot.com/
  PS Jeśli spodoba ci się mój kącik w internecie gorąco zapraszam do obserwacji :)

  OdpowiedzUsuń